Frytki warzywne
Frytki warzywne to doskonała alternatywa dla sztucznych frytek podawanych w fast foodach.
Składniki:
- Korzeń marchewki 5 szt.
- Korzeń pietruszki 2-3 szt.
- Bataty 1-2 szt. lub Ziemniaki 5 większych szt.
- Seler 1 mała szt.
- Łyżka oleju
- Zioła prowansalskie
- Sól, pieprz
Przygotuj:
- Nóż, obieraczkę do warzyw,
- Robot kuchenny o dużej mocy wyposażony w pojemnik z tarczą do krojenia frytek,
- Naczynie żaroodporne lub blachę wyłożoną papierem do pieczenia,
- Piekarnik rozgrzany do 210 C,
Sposób przyrządzenia:
Warzywa obrać ze skórki, umyć, osuszyć. Pokroić w słupki ręcznie lub przy użyciu robota kuchennego. Warzywa rozłożyć do przygotowanego wcześniej naczynia żaroodpornego lub na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Skropić odrobiną oliwy. Oprószyć solą i pieprzem. Posypać ziołami prowansalskimi. Włożyć do piekarnika rozgrzanego do 210 C i piec 30 minut. Warzywa powinny być przyrumienione na zewnątrz i miękkie w środku.
Sposób podania:
Podawać z domowymi sosami np. pomidorowym lub jogurtowo-ziołowym.
Okiem dietetyka
Frytki warzywne to doskonała alternatywa dla sztucznych frytek podawanych w fast foodach. Do ich przygotowania używamy świeżych warzyw zamiast sztucznych, mrożonych gotowców z paczki. Nie są one smażone na głębokim tłuszczu a jedynie skropione odrobiną oleju i upieczone. Zastosowana technika kulinarna sprawia, iż są one mniej kaloryczne i łatwiej strawne. Można je zjeść nawet na kolację i nie obciążą naszego układu pokarmowego. Warzywa są doskonałym źródłem witamin, składników mineralnych oraz błonnika.
Marchew jest bogatym źródłem karotenoidów - związków, które są jednocześnie barwnikami odpowiadającymi za pomarańczowy kolor marchewki i przeciwutleniaczami. W marchewce można znaleźć wszystkie rodzaje karotenoidów - alfa-karoten, luteinę i zeaksantynę oraz niewielkie ilości likopenu. Jednak najwięcej zawiera beta-karotenu - prowitaminy A, z której w organizmie człowieka powstaje witamina A. Warto wiedzieć, że marchew jest jednym z bogatszych źródeł beta-karotenu.
Bataty czyli słodkie ziemniaki zawierają dużą dawkę witaminy C, A, witamin z grupy B (B1, B2, B6), kwasu foliowego, witaminy E oraz K, a także beta-karotenu i polifenoli, które stanowią naturalne przeciwutleniacze. W odmianach batatów o żółtym i pomarańczowym miąższu znajduje się największa ilość karotenoidów w porównaniu z innymi warzywami. Bataty to warzywa bogate w składniki mineralne: potas, fosfor, chlor, wapń, magnez, siarka, sód, jod i żelazo oraz niewielkie ilości manganu, selenu i miedzi. Zawartość pektyn, celulozy czy ligniny, które stanowią włókno pokarmowe, przyczynia się do poprawy pracy jelit, a także zmniejszenia wchłaniania cukrów i tłuszczów, co ma bardzo duże znaczenie dla diabetyków.