Pyszne placuszki z dyni
Placuszki z dyni w wersji słodkiej to doskonała propozycja drugiego śniadania lub podwieczorku dla dzieci. Mleko krowie można zastąpić dowolnym mlekiem roślinnym.
Składniki:
- Pure z dynii 300 g,
- Mleko krowie 350 ml,
- Mąka pszenna 150 g,
- Olej rzepakowy 2 łyżki,
- Jajko 1 szt.
Przygotuj:
- Mixer,
- Patelnię lub naleśnikarkę elektrycznę
- Miskę,
- Łyżkę.
Sposób przyrządzenia:
Do przygotowanej miski nałożyć puree z dyni, wbić jajko, wlać mleko, wsypać mąkę i dodać olej. Jeśli ktoś lubi można dodać szczyptę soli. Całość rozmieszać za pomocą miksera na gładką masę. Masa powinna mieć konsystencję bardzo gęstej śmietany lub masy na placki ziemniaczane.
Rozgrzać patelnię. Ja używam naleśnikarki. Doskonale sprawdza się przy smażeniu beztłuszczowym naleśników i wszelkich placuszków. Nakładać po dwie łyżki na jeden placuszek. Sprawdzać czy placuszki są przyrumienione od spodu i przełożyć delikatnie na drugą stronę. Placuszki są bardzo delikatne.
Sposób podania:
Podawać na słodko lub słono. W wersji słodkiej można posypać stewią, polać syropem klonowym lub z agawy. Można również posypać po wierzchu dowolnymi pestkami, nasionami lub orzechami. Dla dodania słodyczy można podać z plasterkami banana lub suszonymi daktylami. W wersji wytrawnej można podać z kleksem kwaśnej śmietany.
Okiem dietetyka
Placuszki z dyni w wersji słodkiej to doskonała propozycja drugiego śniadania lub podwieczorku dla dzieci. Mleko krowie można zastąpić dowolnym mlekiem roślinnym. Jajko można zastąpić bananem, który doskonale skleja placuszki. Mąkę pszenną dowolną mąką w zależności od preferencji. Ja często stosuję pszenną pełnoziarnistą, ale też jaglaną, owsianą, z amarantusa, orkiszową. Często mieszam kilka rodzajów mąk.
Placuszki z dyni to alternatywa dla gotowych słodkich przekąsek sklepowych, podawanych często dzieciom na podwieczorek. Dają dużą dawkę zdrowej słodyczy, są pożywne i zdrowe. Dynia to bogactwo witamin i składników mineralnych. Miąższ dyni jest niezwykle bogaty w witaminy A, E, K i C oraz witaminy z grupy B. Jest również bogatym źródłem błonnika pokarmowego.